دچار باید بود...
24 تیر 87 :: فُطرُس

« یا حنّان »

 

1. و من همچنان عاشقت هستم... حتی اگر مجبور باشم تا زمانی که موهایم رنگ دندان هایم شود "نادعلی" بخوانم! به هر حال تو امیری و من خاک پایت هم نیستم حتی. من همچنان عاشقت هستم، همسر بهترین بانوی عالم... 14روز دیگر چهارمین سالگرد تولد نادعلی هایمان است. به قول خواهرم زندگی مان روی همین نادعلی ها چرخیده و من که امروز دفتر قسط هایم را ورق می زدم وقتی دیدم تمامی ندارد فهمیدم تا آخر عمر، بدهکار مهربانیتت هستم، بهترین پدر دنیا!

 

 نادِ عَلیً مَظهَرَ العَجایِب، تَجِدهُ عوناً لَکَ فی النَّواعِب، لی اِلیَ اللهِ حاجَتی وَ عَلَیهِ مُعَوَلی، کُلَّما اَمَرتَهُ وَ رَمَیتُ مَنقَضی، فی ظِلِ الله وَ یُظلِلِ الله، لی اَدعوکَ کُلَ هَمِّ وَ غَمِّ سَیَینجَلی به عَظمَتِک یا الله، به نُبوَتِک یا مُحَمَّد... به وِلایَتِکَ یا عَلی. یا علیُّ یا علی ادرکنی به حَقِّ لُطفِک الخَفی...

 

2. اسقلال فکری امر مهمی است گرچه از قدیم گفته اند بهتر است خودت را با عُرف هماهنگ کنی... اما ما از همان بچگی خیلی با عرف، مُد و فرهنگ جامعه حال نمی کردیم.

یعنی چارچوب ما فقط برای خودمان تعیین شده و بس. از نقطه نظری دیگر، ما در هیچ چارچوبی نمی گنجیم... اینها را گفتیم که بدانید با اینکه این روزها باید از موجود نازنینی به اسم پدر صحبت کرد اما به این معنی نیست که باید فقط از موجود نازنینی به اسم پدر صحبت کرد!

روز زن sms* های جالبی خواندیم و مضمون تمامش این بود که چرا ارج و قرب زن بیشتر از مرد است و چرا روز زن باید همه طلا و جواهر بگیرند اما روز مرد یک جفت جوراب؟!

بهتر است اول این موضوع را حل کنیم.

آقایان محترم مجبور نیستید روز زن مدام طلا بگیرید... شما یک جواهر در خانه دارید که بسیار گرانقیمت تر از آن جواهرات خریداری شده توسط شماست، روزی که این موضوع را درک کنید بهترین روز زندگی همسرتان خواهد بود و تا اخر عمر نیازی به گرفتن هدیه نیست! مطمئن باشید.

 

و مطلب دوم:

همه ما وقتی به دنیا می آییم مادری داشته ایم که ساعتها، روزها، هفته ها و سالها بدون وقفه شیرمان داده و مراقبمان بوده، بزرگمان کرده و بیشتر از جان خودش دوستمان داشته.

بزرگتر که شدیم اگر فرزند پسر باشد مادرش برایش زنی خواهد گرفت و آن زن بعد از مادر تکیه گاهش خواهد شد(قبول که مرد تکیه گاه اصلی زندگی ست، اما اگر مردی تکیه گاه قلبی محکمی نداشته باشد خودش هم برای تکیه کردن سست است) این زن موهبت پدر شدن را به مردش خواهد بخشید و از بچه هایش مراقبت خواهد کرد.

اگر روزی پدر نباشد... مادر بدون اندک اعتراضی همچنان از بچه ها مراقبت خواهد کرد و بزرگشان می کند.

و اگر روزی مادر نباشد؟

پدر بدون حضور زن دیگری نخواهد توانست زندگی خودش و فرزندانش را سامان بدهد...

.

.

.

دکتر همیشه می گوید "اگر خانه ای آتش بگیرد، مادر برای نجات فرزندانش خودش را درون آتش می اندازد ولی اولین کاری که پدر می کند نجات دادن جان خودش است، عاطفه خصلت زن هاست". دکتر یک پدر است...

همه پدرها دوست داشتی اند اما بدون مادرهایمان کمرنگ می شوند. ولی مادر هایی را می شناسم که بدون حضور همسرشان هرگز کمرنگ نشده اند... نه خودشان و نه همسرانشان!

 

می گویند:

« از دامن زن، مرد به معراج می رسد »

شاید چون مردها هرگز دامن نمی پوشند...

 


****************************

روز پدر به تمام آنها که پدر بوده اند، پدر هستند و پدر خواهند شد، مبارک.

 

****************************

 

و به یاد تمام پدر های سفر کرده، به خصوص شهدا (روحشان شاد و قرین رحمت باد) :

 

پسر شدیم و بدون پدر بزرگ شدیم

و با هزار غم و دردسر بزرگ شدیم

و جنگ بود و آوارگی و دربه دری

سفر رسید و ما با سفر بزرگ شدیم

پدر همیشه سفر بود، مثل اینکه نبود

و ما بدون پدر با خطر بزرگ شدیم

پدر قطار قشنگش قطار رفتن بود

و ما به شوق سفر بود اگر بزرگ شدیم

پدر رسید و ما از قطار جا ماندیم

پلاکش آمد و ما با خبر بزرگ شدیم

قطارِ پوکه خالی و زیر سیگاری

چقدر جای تو خالی پدر، بزرگ شدیم

و ما بزرگ نبودیم، این شکوه تو بود

به چشم مردم دنیا اگر بزرگ شدیم

.: بیژن ارژن :.

 

 

پ.ن1: هیچ خوشمان نمی آید به جای واژه sms از پیامک استفاده کنیم. به قول یکی از معلم های عهد بوقمان وقتی یک نفر چیزی را کشف می کند هر اسمی دوست داشته باشد می گذارد روی آن... چه لزومی دارد دست ببریم توی کشفِ مردم؟!

پ.ن2: معذرت می خواهیم اگر تازگی ها آپ های طولانی می کنیم. ما تازگی ها خیلی حرف برای گفتن داریم...

 

« والسّلام »

نوع مطلب : عمومی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
برای خواب ترد و دلاویز نیلوفر، همیشه فاصله ای هست. دچار باید بود وگرنه زمزمه حیرت میان دو حرف حرام خواهد شد. دچار یعنی...

مدیر وبلاگ : فُطرُس
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
تا حالا دچار شدی ؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات